Cu Alexandru Chipciu, intrat în ultimul sfert de oră, şi fără Nicolae Stanciu, rămas pe banca de rezerve, Anderlecht s-a impus pe terenul lui Eupen. Două autogoluri au uşurat misiunea campioanei Belgiei.

Defensiva gazdelor a clacat într-un interval de doar două minute. Mai întâi, atacantul senegalez Mbaye Leye şi-a învins propriul portar, apoi conaţionalul său, Moussa Wague, a intervenit nefericit la centrarea fostului jucător de la Eupen, Onyekuru.

Până la pauză, a venit şi reuşita lui Hanni, iar tabela arăta o diferenţă clară între cele două echipe. Antrenorul lui Eupen a schimbat portarul la pauză, iar echipa sa nu a mai primit gol.

Oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă la execuţia superbă a lui Luis Garcia. Fanii gazdelor şi-au pus mâinile-n cap din nou, la ratarea incredibilă a lui Blondelle, din minutul 67. S-a terminat 3-2 pentru Anderlecht, după ce ghanezul Ocansey a marcat în minutul 90.