ASU Poli – UTA 2-1. Arădenii, pe loc retrogradabil după derby!

173
0

Încrâncenare maximă în derby-ul Vestului din liga secundă, ASU Poli Timişoara – UTA Arad, câştigat în cele din urmă de gazde, scor 2-1.

După ce au făcut spectacol în startul partidei, fanii celor două echipe s-au bătut în pauză, iar forţele de ordine au intervenit cu greu.

Conflictele au continuat şi între jucători. Timişoreanul Mera şi arădeanul Curtuiuş au fost eliminaţi în startul reprizei secunde: ei s-au încăierat după un fault al fundaşului gazdelor.

A fost însă derby şi pe gazon. ASU Poli a deschis scorul chiar în minutul 2. Cornel Predescu a finalizat cu o execuţie spectaculoasă centrarea lui Motreanu.

UTA a egalat peste şapte minute, prin şutul frumos al lui Bujamin Asani. Victoria timişorenilor a fost adusă de căpitanul Dănuţ Bilia, din centrarea lui Predescu.

Pentru echipa pregătită de Bogdan Andone a fost al şaselea succes stagional, în timp ce arădenii au ajuns la cinci eşecuri în 12 etape şi sunt pe loc retrogradabil.

VIDEO Derby-ul Ligii a 2-a s-a lăsat cu bătai și cu eliminări! Doi jucători trimiși la cabine și incidente în tribune la ASU Poli Timișoara – UTA Arad 2-1

Momentele tensionate s-au simțit încă de la pauză, când suporterii celor două formații s-au luat la bătaie în tribunele stadionului Dan Păltinișanu.

O parte a galeriei arădene a alergat spre tribuna a doua, după ce au trecut de două garduri despărțitoare.

Suporterii vizitatori au părut să-i atace pe o parte a fanilor timișoreni aflați în acel sector. Câteva zeci de secunde cele două tabere și-au împărțit pumni și picioare. Incidentele s-au derulat rapid și mai mulți spectatori aflați la tribuna a II-a au ripostat. Între timp un grup masiv de ultrași din Peluza Sud se pregătea să ajungă în zona cu scandal.

La vederea jandarmilor care se pregăteau să intervină, fanii arădeni au făcut cale întoarsă după ce au ajuns pe coronament chiar aproape de masa presei. În incidentele haotice se pare că un suporter vizitator a fost lovit mai rău, dar nu a fost nevoie de intervenția ambulanței.

„Scena” s-a încheiat cu o serie de suporteri ai gazdelor care le-au promis de la gard răzbunare rivalilor, ajunși între timp în sectorul destinat lor.