Barcelona a câştigat cu Sporting, 2-0, şi termină pe primul loc în grupa D. Catalanii au 14 puncte, cu trei mai mult decât Juventus, echipa de pe locul secund.

Barcelona şi-a păstrat poziţia de lider în grupa D a Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Sporting. De o oră au avut nevoie catalanii pentru a marca contra portughezilor. Paco Alcacer a înscris primul gol al meciului, după un corner. Luis Suarez a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize.

Messi – doar rezervă – a fost şi al aproape de gol, dar scorul final a fost stabilit de autogolul lui Mathieu (fostul fundaş al Barcelonei) din prelungiri.