Perspective din ce în ce mai sumbre pentru Benevento în ceea ce priveşte şansele de a se lupta cu şanse reale pentru menţinerea în Serie A. Gruparea din regiunea Campania se prezenta la meciul cu Lazio după ce a fost învinsă în fiecare din primele zece etape de campionat, o situaţie nemaiîntâlnită în istoria campionatului italian, ca o echipă să nu adune niciun punct în acest moment al sezonului. De partea cealaltă, Lazio poate fi extrem de mulţumită de începutul de sezon: formaţia condusă de pe bancă de Simone Inzaghi se afla la doar trei puncte de liderul Napoli în clasamentul din Serie A înainte de etapa a-11-a şi era singura care se impusese în fiecare dintre ultimele cinci runde de campionat.

Roberto De Zerbi, fost fotbalist al echipei CFR Cluj, a preluat recent pe Benevento şi va avea dificila misiune de a încerca să redreseze echipa. Pentru duelul cu Lazio, Roberto De Zerbi a ales să evolueze într-un sistem 3-4-2-1, care pe faza de apărare s-a transformat foarte des într-un defensiv 5-4-1. Pietro Iemmello a fost punctul de reper din atac, susţinut de Danilo Cataldi şi Ledian Memushaj.

Tehnicianul Simone Inzaghi nu a odihnit mulţi jucători, în ciuda faptului că pentru gruparea capitolină urmează o perioadă foarte aglomerată. Ciro Immobile şi Luis Alberto au evoluat în atac, în timp ce linia de mijloc a fost formată din Senad Lulic, Sergej Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Marco Parolo, Adam Marusic.

De mai puţin de 25 de minute a avut nevoie Lazio pentru a-şi asigura victoria în faţa unui advrsar net inferior din toate punctele de vedere şi care a părut să fie resemnat cu înfrângerea încă din startul confruntării de pe stadionul Ciro Vigorito. Bastos a deschis scorul încă din minutul 4, după o centrare precisă din corner şi o recentrare a lui Ciro Immobile, fundaşul în vârstă de 25 de ani ajungând astfel la ce-al de-al treilea său gol în actualul sezon. Ciro Immobile, actualul golgheter al Seriei A, a majorat avantajul oaspeţilor în minutul 13 după un assist al lui Sergej Milinkovic-Savic, iar în minutul 24 Adam Marusic a asigurat practic victoria oamenilor lui Simone Inzaghi, la capătul unei noi faze în care Ciro Immobile a avut o contribuţie importantă, oferind o nouă pasă de gol.

Fără sa aibă nimic de pierdut în repriza a doua, Benevento a ieşit de la cabine cu mult mai mult curaj şi determinare, o abordare care ar fi trebuit să fie vivibilă încă din startul meciului pentru ca oamenii lui Roberto De Zerbi să poată spera în sfârşit la obţinerea primului punct. Achraf Lazaar a marcat pentru Benevento şi a readus entuziasmul în rândul publicului de pe stadionul Ciro Vigorito, însă avea să fie mult prea puţin pentru formaţia din regiunea Campania. Cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier, Marco Parolo a refăcut avantajul de trei goluri pentru Lazio, iar pe final Nani a reuşit să îşi treacă în cont primul său gol în Serie A, stabilind astfel scorul final, 5-1.

Lazio ajunge astfel la 28 de puncte şi egalează momentan pe Napoli şi Juventus în fruntea clasamentului Serie A, însă formaţia pregătită de Maurizio Sarri urmează să înfrunte pe Sassuolo în cursul zilei de duminică şi foarte probabil îşi va reface avantajul de trei puncte. Pentru Lazio urmează un duel cu Nice contând pentru faza grupelor UEFA Europa League, apoi confruntarea de campionat programată a se disputa pe stadionul Olimpico din Roma, cu Udinese.