Derby-ul etapei a 7-a din Premier League se dispută sâmbătă seară, de la ora 19:30, pe „Stamford Bridge”. Chelsea primește vizita lui Liverpool într-un meci foarte important în lupta pentru titlu. Chelsea este în acest moment pe locul 3 (golaveraj 14-4), în timp ce Liverpool conduce ierarhia din Anglia (golaveraj 14-2).

JORGINHO, HAZARD, SALAH ȘI FIRMINO, ODIHNIȚI ÎN CUPA LIGII
Va fi o reeditare a partidei de miercuri din Cupa Ligii Angliei, când Chelsea s-a impus pe terenul lui Liverpool cu 2-1! După o primă repriză precaută, fără goluri, londonezii au jucat mult mai bine în partea secundă și Eden Hazard a făcut ravagii în defensiva „cormorană”. Au jucat mai multe rezerve în cele două tabere, iar Jurgen Klopp nu i-a folosit pe Salah, Firmino, Henderson, Van Dijk, Robertson și Arnold.

La Chelsea au intrat abia după pauză Hazard și Kante, iar Jorginho a stat pe bancă. Pentru ambele formații, însă, parcursul din campionat este mai important! “Mai avem nevoie de un an pentru a ajunge la nivelul actual al lui Liverpool”, declara în urmă cu câteva zile managerul lui Chelsea, Maurizio Sarri, care știe că o victorie în etapa a 7-a ar crește șansele la titlu ale elevilor săi.

AMBELE ECHIPE, NEÎNVINSE ÎN CAMPIONAT ÎNAINTE DE ETAPA A 7-A
Liverpool a marcat cel puțin două goluri în 6 din ultimele 7 meciuri jucate în campionat. În ultimele 6 dueluri directe, echipa gazdă a marcat de fiecare dată același număr de goluri – 1

Duelul de miercuri a fost primul dintre ultimele 4 directe în care am văzut mai mult de două goluri marcate. Disputele din campionat dintre cele două formații sunt de obicei tacticizate, iar Liverpool nu se va arunca imediat în atac în partida din weekend.

Miercuri am văzut 31 de șuturi la poartă și 11 reflexe salvatoare ale portarilor, dar jocul a fost unul deschis, iar cele două defensive nu au avut omogenitatea pe care o vor avea formulele de joc din campionat.

Remarcabil este faptul că Chelsea a pierdut doar un singur meci din ultimele 7 disputate contra „cormoranilor”, iar cotele Superbet sugerează un joc echilibrat la Londra.

CHELSEA ȘI LIVERPOOL AU CELE MAI BUNE DEFENSIVE DIN ANGLIA
Etapa trecuta, Liverpool a spulberat-o pe Southampton pe teren propriu (3-0), în timp ce Chelsea s-a mulțumit doar cu o remiză la West Ham (0-0), după ce a dominat autoritar. Până acum, Liverpool a câștigat toate etapele conducând de la pauză, dar aceasta va fi cea mai grea misiune de până acum. Cu 3 victorii la rând pe teren propriu, Chelsea va trebui să atace atent, pentru a nu le lăsa spații fotbaliștilor creativi ai oaspeților.

Mane și Firmino vor reveni în echipa de start a liderului, în timp ce Maurizio Sarri va apela din nou din primul minut la Hazard și Jorginho. Jocul combinativ al gazdelor ar putea face diferența, dacă defensiva din fața lui Kepa va prinde o zi bună. Topul jucătorilor din Premier League cu cele mai multe paserealizate în acest sezon este condus de Jorginho, iar 3 din primele 4 poziții sunt ocupate de jucători de la Chelsea!

Pronostic : peste 2,5 goluri – cotă 1,67