Crystal Palace și Watford sunt două dintre echipele aflate în formă bună în Premier League, iar duelul direct din etapa a 22-a se anunță unul încins, în care diferența va fi minimă. În ultimele 11 partide dintre cele două echipe am asistat la remize sau la diferențe de cel mult un gol, iar precedentele 5 întâlniri au avut și o medie de 5,4 cartonașe galbene arătate pe meci (27 în total).

WATFORD ARE UN BILANȚ BUN ÎN DEPLASĂRI

Watford este pe locul 8 în Premier League (golaveraj 30-31) și a pierdut o singură etapă din ultimele cinci, în timp ce Crystal Palace a urcat pe locul 14 (golaveraj 19-26) și are trei victorii în ultimele cinci runde. Pe teren propriu, însă, prestațiile „vulturilor” lui Roy Hodgson lasă de dorit, pentru că au obținut doar două succese în zece partide și au marcat 5 goluri, având cel mai slab bilanț ofensiv, la egalitate cu Huddersfield.

În schimb, Watford a adus 13 puncte din deplasările din acest sezon și a bifat rezultate excelente contra lui Bournemouth (3-3), West Ham United (2-0) și Everton (2-2). Palace respiră ușurată după ce a învins-o pe Wolverhampton în deplasare (2-0), în etapa precedentă, într-un meci în care londonezii și-au dominat adversarii din toate punctele de vedere, reușind goluri târzii (Ayew și Milivojevic).

AMBELE ECHIPE S-AU CALIFICAT ÎN TURUL 4 AL CUPEI

Ambele echipe vin după victorii în turul 3 al Cupei Angliei, unde Crystal Palace a dispus la limită de modesta Grimsby (1-0), care a jucat în inferioritate numerică timp de 87 de minute! Tot Jordan Ayew a fost eroul gazdelor, iar atacantul ghanez încearcă să-l facă uitat pe belgianul Benteke, încă accidentat. Tot în weekend, Watford s-a impus la pas în fața lui Woking, echipă aflată în divizia a cincea (2-0). Will Hughes și Troy Deeney au semnat succesul trupei lui Javi Gracia, care nu mai câștigase de trei meciuri oficiale consecutive.

ACASĂ, PALACE A CÂȘTIGAT ULTIMELE 3 DUELURI

În tur a fost 2-1 pentru Watford, pe Vicarage Road, după un duel aprins, în care toate golurile s-au marcat după pauză. De altfel, „viespile” sunt recunoscute pentru faptul că permit deschiderea jocului abia în repriza secundă: în ultimele 5 deplasări ale lui Watford, 70% din goluri au fost marcate după pauză.

Crystal Palace a câștigat însă ultimele 3 meciuri cu Watford disputate pe Selhurst Park. Cu cel puțin două goluri marcate în fiecare din ultimele patru partide jucate pe teren străin, Watford cu siguranță va avea șansa ei la victorie în derby-ul local. Remarcăm însă faptul că Palace și-a îmbunătățit mult prestațiile defensive din acest sezon!

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

În 5 din ultimele 6 meciuri ale lui Crystal Palace s-a întâmplat să nu marcheze ambele echipe

Crystal Palace a primit un singur gol în ultimele 4 meciuri oficiale (0-1 cu Chelsea, acasă)În ultimele 11 meciuri ale lui Watford s-au înscris de fiecare dată cel puțin două goluri

Crystal Palace este fără gol marcat în 7 din cele 10 meciuri jucate acasă, în acest sezon

Pronostic : sub 2,5 goluri – cotă 1,75