De la ora 19:30, pe “Signal Iduna Park” din Dortmund are loc meciul dintre Borussia Dortmund – Union Berlin, partida ce face parte din saisprezecimile Cupei Germaniei.

Borussia Dortmund este una dintre echipele care an de an s-au luptat sa cucereasca trofeele puse la bataie de competitiile interne, iar de-a lungul istoriei si-a trecut in cont patru Cupe ale Germaniei, ultima data in urma cu doua sezoane. De mai multe ori a fost finalista, “galben-negrii” jucand in ultimul act de alte cinci ori. Inca neinvinsa in mandatul lui Lucien Favre, Borussia merge aproape perfect in campionat, unde a pierdut doua puncte pretioase in chiar ultima etapa, 2-2 fiind scorul cu Hertha Berlin, cu un gol luat in minutele de prelungiri. Tot de un egal a avut parte si in primul tur al cupei, atunci Axel Witsel a egalat la 1, in minutul 90+5, pentru ca Marco Reus sa inscrie golul victoriei in minutul 120, gratie unei pase a tanarului Sancho.

Borussia Dortmund: Bürki – Hakimi, Toprak, Zagadou, Diallo – Witsel, Dahoud – Pulisic, Reus (c), Sancho – Götze

Union Berlin reprezinta un oras care impune respect in fotbalul prin Germaniei si asta datorita Herthei, echipa pe care Borussia a intalnit-o in runda anterioara. Revenind la echipa antrenata de Urs Fischer, aceasta este una timida, care nu primeste multe goluri, dar nici nu depaseste limita aia de confort si mereu cand castiga, se intampla sa o faca la limita. De altfel, are cea mai buna aparare din Zweite, chiar daca ocupa locul al treilea, cu doua lungimi mai putine decat prima clasata, e clar cea mai buna in plan defensiv, luand sapte goluri. De altfel, singura partida in care a facut spectacol, a fost chiar cea din primul tur, atunci cand s-a impus cu 4-2, in fata lui CZ Jena, trecand cu 4-2.

Union Berlin: Gikiewicz – Trimmel (c), Friedrich, Hübner, Reichel – Schmiedebach – Prömel, Kroos – Gogia, Mees – Andersson

Nu as putea spune ca este un meci usor pentru Borussia, chiar daca ea pleaca cu prima sansa si vine acum din postura de lider al Bundesligai. S-au mai intalnit si acum doi ani, tot in cadrul acestui trofeu, tot pe “Signal Iduna Park”, scorul fiind 1-1 si Reus&Co. s-au calificat dupa penalty-uri. Cred ca cele doua meciuri vor avea ceva in comun si anume numarul mic de goluri, deoarece nu o vad dispuna pe Union sa rupa de pera multe ori randuri si in acelasi timp, Dortmund nu are motive sa vina peste adversar inca din start, stiind ca o greseala poate sa o coste enorm, fiind si o partida care nu se joaca in dubla mansa.

Pronostic : sub 3,5 goluri – cotă 1,88