Arsenal s-a impus cu scorul de 5-2 pe Goodison Park în fața celor de la Everton , într-un meci contând pentru etapa a noua din Premier League .

După 12 minute , Wayne Rooney a deschis scorul , la pauză a fost 1-1 Nacho Monreal egalând pentru Arsenal în min. 40′ . În min. 53′ Mesut Özil a duso pe Arsenal în avantaj , în min.74 Alexandre Lacazette a făcut ca tabela să arate 1-3 . apoi a urmat un final nebun , Aaron Ramsey a marcat golul patru pentru Arsenal , în min. 93′ atacantul celor de la Everton , El-Hadji Baye Oumar Niasse a redus din diferență , ca în minutul 95′ tabela să fie închisă de Alexis Alejandro Sánchez Sánchez .

Pe 25 octombrie 2017 , în Cupa Ligi din Anglia , Arsenal va juca pe propiul teren contra celor de la Norwich iar Everton se va deplasa pe Stamford Bridge pentru duelul cu Chelsea .