Sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 21:00, are loc unul din cele mai interesante meciuri ale etapei a 14-a din Liga 1. FC Botoșani (loc 9, 15 puncte) vrea să-i administreze liderului CFR Cluj (26 de puncte) prima înfrângere în deplasare din decembrie 2017 încoace.

SUB SEMNUL ECHILIBRULUI
FC Botoșani, echipă cu șase remize în actualul sezon, are un palmares negativ cu ”mândria Ardealului”: din 14 dueluri oficiale, moldovenii au câștigat doar trei. Au scos patru remize, iar în restul de șapte dueluri s-au consemnat victorii clujene. Interesant este că în ultimele patru dueluri directe nu s-au marcat mai mult de două goluri/meci: o dată a învins CFR cu 1-0, iar apoi s-au bifat două rezultate de 1-1 și un ”draw” alb.

Amfitrionii, care l-au pierdut pe tânărul mijlocaș internațional de tineret Oaidă, accidentat și absent până-n ianuarie 2019, nu-l au la dispoziție nici pe argentinianul Jonathan Rodriguez, suspendat.

În ultimul meci de campionat, Botoșaniul a cedat acasă cu 1-2 contra Viitorului.

FĂRĂ ȚUCUDEAN
”Alb-vișiniii” merg în Moldova fără golgheterul Țucudean, suspendat pentru cumul de ”galbene”. Atacantul din naționala României a reușit 11 goluri în acest sezon în toate competițiile pentru CFR. Ultima reușită a fost una decisivă, arădeanul calificând campioana în sferturile Cupei României, în victoria de miercuri cu 1-0 de la Gaz Metan Mediaș. Suspendat este și mijlocașul croat Males, după eliminarea din ultima rundă.

Campioana la zi a României nu a pierdut niciun meci din ultimele opt confruntări oficiale, ultimul eșec fiind cel cu Viitorul, de pe propriul teren, 1-2 în 2 septembrie.

CFR este tot mai machiavelică: a câștigat cu 2-1 la Sepsi, în runda trecută, cu un gol marcat din penalty în minutul trei de prelungiri. Reduta ardeleană este una… italiană: patru din ultimele șapte meciuri oficiale au fost câștigate cu același scor, 1-0.

Pronostic : FC Botoșani marchează – cotă 1,55