Inter şi Fiorentina deschid etapa a şasea din Serie A, prima intermediară a sezonului, marţi, de la ora 22:00, pe Stadio Giuseppe Meazza, din Milano. Gazdele au un moral excelent, după ce au legat pentru prima oară în actuala stagiune două victorii, însă vor avea în faţă una dintre echipele în formă din Italia.

Se anunţă un meci spectaculos şi cu multe goluri. Ultimele cinci dueluri directe, împărţite “frăţeşte” (câte două victorii de fiecare parte şi un egal), au produs nu mai puţin de 23 de goluri (4,6 în medie pe meci).

INTER, ECHIPA FINALURILOR DE MECI
Echipa lui Luciano Spalletti a avut parte de o săptămână cu adevărat nebună. Mai întâi a întors rezultatul cu Tottenham în ultimele 10 minute şi s-a impus cu 2-1, în prima etapă a grupelor din Liga Campionilor, apoi a luat 3 puncte la Genova, în faţa Sampdoriei, cu un gol în prelungiri, la capătul unei partide în care arbitrajul video a anulat trei reuşite (una pentru gazde, două pentru nerazzurri).

Ceea ce mulţi s-ar grăbi să considere noroc reprezintă, de fapt, un trend. Jumătate dintre golurile milanezilor în această ediţie de campionat (3 din 6) au venit după minutul 80. În sezonul trecut, Inter a înscris de 17 ori în ultimul sfert de oră, adică mai mult de 25% din numărul total de goluri (66).

ICARDI, CEA MAI MARE „SECETĂ” ÎN DEBUTUL UNUI SEZON
Golgheterul şi căpitanul nerazzurrilor, Mauro Icardi, a spart gheaţa în Liga Campionilor, unde a marcat cel mai frumos gol al primei etape, potrivit UEFA, dar încă nu a punctat în Serie A. De când este la Inter, argentinianul nu s-a mai întâlnit cu o asemenea situaţie – niciun gol în primele cinci etape.

Vestea bună pentru atacantul de 25 de ani este că îşi va întâlni victima preferată. 10 goluri a înscris contra Fiorentinei în carieră. Vestea proastă e că şi împotriva Sampdoriei reuşise tot 10 goluri, dar asta nu l-a ajutatsâmbătă, la Genova.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM DESPRE INTER

• În ultimii 20 de ani a câştigat 15 dintre cele 18 meciuri acasă cu Fiorentina (le-a pierdut pe celelalte trei).
  • Nu a mai câştigat trei meciuri la rând din decembrie anul trecut.
  • Perisic este golgheterul echipei în acest sezon de Serie A, cu două goluri.

CEL MAI BUN DEBUT DE CAMPIONAT AL LUI PIOLI
Antrenorul Fiorentinei, Stefano Pioli, care i-a pregătit anterior pe nerazzurri, are cel mai bun început de campionat din cariera de tehnician. Cu 10 puncte în cinci etape, a depăşit performanţele reuşite la Chievo, Bologna şi Lazio (9 puncte).

Totodată, în perioada care a trecut de când clubul a fost preluat de fraţii Della Vale, toscanii au avut un start mai bun o singură dată. În sezonul 2015/16, cu Paulo Sousa pe bancă, formaţia viola a luat 12 puncte din 15 posibile.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM DESPRE FIORENTINA

• Federico Chiesa a marcat 9 dintre cele 11 goluri ale sale în Serie A în repriza a doua.
  • A câştigat doar o dată în ultimele cinci deplasări, în Serie A.
  • Prima şi ultima jumătate de oră ale meciurilor sunt perioadele în care a înscris cel mai mult – câte 4 goluri.

Pronostic : 1x & 3+ – cotă 1,86