Inter Milano revine în Liga Campionilor după o lungă aşteptare de 7 ani, iar adversară îi va fi echipa împotriva căreia a reuşit ultimul mare meci european, Tottenham.

Pe 14 martie 2014, tot pe Stadio Giuseppe Meazza, unde se va juca şi meciul de marţi seară, de la ora 20:00, Inter aproape reuşea să întoarcă un 0-3 în faţa lui Tottenham, scor cu care pierduse partida tur din optimile Europa League. La Milano, s-a înregistrat acelaşi rezultat, în favoarea italienilor, astfel că s-a intrat în prelungiri. În cele din urmă, s-a terminat 4-1 pentru nerazzurri, iar Spurs a mers mai departe datorită golului marcat în deplasare.

INTER – TOTTENHAM, MEREU UN MECI SPECTACULOS
Acel meci a confirmat că duelurile dintre cele două formaţii, deşi puţine la număr, doar patru, sunt imprevizibile. În grupele Champions League, sezonul 2010/11, Inter conducea cu 4-0 după 35 de minute, dar Gareth Bale s-a anunţat întregii Europe în repriza a doua, când a reuşit un hat-trick de senzaţie.

Deţinătoarea trofeului în acel moment, gruparea lombardă s-a impus cu 4-3, dar galezul a luat prim-planul, la fel cum s-a întâmplat şi în returul de la Londra, când l-a transformat pe Maicon într-un fundaş banal, iar Tottenham a câştigat cu 3-1.

Aşadar, echilibru aproape perfect din punct de vedere al palmaresului direct. Fiecare echipă are câte două victorii, iar golaverajul le este uşor favorabil londonezilor, 10-9.

Cu o medie de aproape 5 goluri pe meci în cele patru întâlniri de până acum, Inter – Tottenham promite să fie una dintre cele mai spectaculoase partide ale rundei inaugurale din faza grupelor. Asta deşi ambele echipe nu traversează cel mai fericit moment.

INTER, DOAR PATRU PUNCTE DUPĂ PATRU ETAPE
Considerată una dintre favoritele la titlu în Serie A, echipa lui Luciano Spalletti este până acum dezamăgirea primelor patru etape din Italia. Fără a avea un program dificil – ba din contră -, formaţia nerazzurra are doar 4 puncte şi a suferit deja două înfrângeri.

Una dintre ele, chiar în weekend-ul abia încheiat, 0-1 cu nou-promovata Parma. Nici forma golgheterului Mauro Icardi nu oferă motive de optimism.

Argentinianul nu a marcat încă în actuala stagiune. De parcă toate acestea nu erau de ajuns, una dintre achiziţiile importante ale verii, Sime Vrsaljiko, nu va putea juca, din cauza unei accidentări la genunchi, iar Danilo D’Ambrosio este incert.

TOTTENHAM, DOUĂ EȘECURI LA RÂND ÎN PREMIER LEAGUE
Nici formaţia lui Mauricio Pochettino nu trece printr-o perioadă foarte bună. Pentru prima oară după mai mult de 2 ani, Tottenham a suferit două înfrângeri la rând în campionat. Eşecul cu Watford (1-2) a fost urmat de cel cu Liverpool (1-2).

În aceste condiţii, englezii merg la Milano decişi să evite adâncirea crizei, deşi nu se vor putea baza pe Hugo Lloris, iar Dele Alli nu ştie încă dacă va putea juca.

Incertitudinea, cel mai potrivit cuvânt pentru acest duel.

Pronostic : ambele marchează – cotă 1.74