Nu se putea un meci mai dezechilibrat de atât pentru etapa a 6-a din La Liga. Liderul din Primera, Barcelona, merge în vizită la ultima clasată, Leganes, echipă cu un singur punct acumulat în acest sezon.

Totuși, catalanii vin după ce au pierdut primele puncte în campionat, 2-2 cu Girona, echipă pe care anul trecut o spulberaseră cu 6-1 pe Camp Nou. Mai mult, „surata” catalană a și condus la un moment dat cu 2-1 pe arena barceloneză și a fost nevoie de golul unui fundaș, Pique, pentru ca trupa blaugrana să evite rușinea.

CATALANII ȘI-AU RECUPERAT CEL MAI SCUMP TRANSFER AL VERII
Toate meciurile anterioare jucate între cele două formații, în număr de patru, au însemnat tot atâtea victorii pentru catalani. Anul trecut, în localitatea madrilenă s-a impus Barcelona cu 3-0, iar pe Camp Nou, la retur, cu 3-1.

Barcelona și-a recuperat și unul din cei doar doi absenți din lot, Malcom, cel mai scump transfer al verii pentru formația lui Valverde, dar cel mai probabil va lua loc pe bancă, nu în primul 11. Atacantul brazilian de 21 de ani a fost suflat de catalani Romei astă vară, Barcelona plătind pentru el 41 de milioane de euro plus bonusuri. Înainte de accidentarea la gleznă, Malcom a apucat să debuteze, contra lui Valladolid, în etapa secundă, dar a bifat doar 6 minute în teren.

APĂRAREA BARCELONEI DĂ RATEURI
Catalanii, care au permis rivalei Real Madrid să o egaleze la puncte în fruntea clasamentului, nu-și mai doresc pași greșiți. Valverde va trimite direct din primul minut tridentul ofensiv Dembele, Suarez, Messi în meciul cu echipa lui Mauricio Pellegrino, pentru a se asigura că se întorce cu toate cele trei puncte din capitală.

Dincolo de meciul cu Leganes, Ernesto Valverde începe să devină îngrijorat de randamentul apărării sale. Dacă în primele două meciuri din acest sezon s-a impus la zero, Barcelona a primit cinci goluri în ultimele trei etape. Mai mult, Huesca și Girona, două din echipele abonate la retrogradare, au marcat câte două goluri fiecare în poarta catalanilor.

Pronostic : victorie FC Barcelona – cotă 1,28