Marți 2 ianuarie 2018 , pe Stadionul San Paolo din Napoli va avea loc duelul dintre Napoli și Atalanta . partidă contând pentru sferturile de finală din Cupa Italiei .Partida va fi televizată pe DIGI Sport 1 cu începere de la ora 21:45 .

S.S.C. Napoli a disputat un meci în Cupa Italeiei , pe 19 decembrie 2017 când a trecut cu scorul de 1-0 de Udinese , prin golul marcat în minutul 71′ de atacantul Lorenzo Insigne . În campionat „Gli Azzurri” este lider cu 48 de puncte , mai mult cu 1 punct fața de Juventus ocupanta poziției secunde din Serie A .

De partea cealaltă , Atalanta B.C. a trecut în optimile Cupei de Sassuolo , formație de care a trecut cu scorul de 2-1 . În Serie A , trupa antrenată de Gian Piero Gasperini ocupă poziția a 9 a , cu 27 de puncte la fel ca și Fiorentina și Udinese . După opt partide în toate competițiile în care nu a cunoscut înfrângerea , Atalanta a pierdut în ultima rundă de campionat , scor 1-2 întânlirea cu Cagliari de pe propiul teren .

În 2017 cele două echipe s-au duelat de două ori , prima dată pe 25 februarie când Atalanta s-a impus cu 2-0 chiar pe terenul lui Napoli , iar ultimul meci direct s-a disputat pe 27 august , atunci Napoli s-a impus cu 3-1 în fața propiilor suporterii .

Pronostic : peste 2,5 goluri – cotă 1,63 (Winmasters)