Sâmbătă, 13 octombrie, de la ora 20:30, ”Cluj Arena” găzduiește un meci care ar trebui să fie la discreția gazdelor. Financiar și sportiv este o diferență uriașă între cele două formații.

Gazdele au ca obiectiv clar intrarea în prima ligă în 2019, atunci când împlinesc 100 de ani de la înființare. Oaspeții sunt în insolvență și de câțiva ani buni se chinuie din punct de vedere economic.

”U” este pe locul 6, cu 20 de puncte, la patru lungimi de podium. Dacia-Unirea este ”lanterna roșie”, cu doar patru puncte, fără victorie și cu cel mai slab golaveraj al Ligii 2: 7-29!

CLUJENII ÎNCEP PERFECT
Se pare că universitarii ardeleni respectă cu strictețe sfertul academic. În ultimele patru meciuri de-acasă, ”șepcile roșii” au punctat de fiecare dată în primul sfert de oră. ”U” a înscris în amintitele meciuri între minutele 5 și 13.

Ardelenii au două victorii și două egaluri în ultimele patru etape și vin după întâia victorie externă a sezonului, 3-0 la Farul Constanța. Triumful de la Marea Neagră a fost unul clar, deși ”alb-negrii” au jucat din minutul 34 au evoluat fără Iuliu Hațieganu. Mijlocașul stânga a fost suspendat și nu va juca împotriva Brăilei.

ÎNCET, VETERANII SE IMPUN
Universitatea începe să se apropie de zona promovării și grație aportului tot mai eficient al jucătorilor experimentați, lansați la Cluj. Goga a ajuns la patru goluri, la fel ca mijlocașul ofensiv Florescu. Să nu uităm că pe lângă aceștia ”U” are în componență mai mulți fotbaliști cu carte de vizită remarcabilă: Albuț, Abrudan, Cordoș, Gavra sau Giurgiu…

Deocamdată, presiunea asupra tehnicianului Adrian Falub a mai slăbit. Experiența la acest nivel este de partea antrenorului care are deja trei promovări în Liga 1, cu trei cluburi diferite: ”U” Cluj (2007), Unirea Alba Iulia (2009) și FCM Târgu Mureș (2010)!

Pronostic : peste 2.5 goluri – cotă 1.40