Sâmbătă, de la ora 14:30, etapa a 7-a din Premier League debutează cu partida West Ham – Manchester United, disputată la Londra. Oaspeții vin după o înfrângere greu de digerat în Cupa Ligii Angliei, unde West Ham tocmai a spulberat-o pe Macclesfield cu 8-0, în fața propriilor fani.

Sunt ceva probleme de lot la gazde, mai ales în atac: Andy Carroll este o absență de lungă durată, dar Arnautovic și Chicharito sunt de asemenea indisponibili. Mai mult, mijlocașul creativ Jack Wilshere îi va lipsi enorm managerului Pellegrini.

West Ham are un bilanț inconstant pe teren propriu, unde a ajuns la trei partide la rând fără victorie. Etapa trecută, însă, „ciocănarii” au fost bine organizați contra lui Chelsea (0-0) și ar fi putut chiar să câștige dacă Yarmolenko nu ar fi ratat o ocazie imensă pe final.

Trebuie spus însă că portarul Lukas Fabianski a fost omul meciului, cu câteva intervenții cruciale în fața lui Morata și Hazard.

MOURINHO A PIERDUT SPRIJINUL JUCĂTORILOR
Manchester United a vine după un eșec la penalty-uri, cu divizionara secundă Derby County (2-2, 7-8 d.l.d). Cu o echipă solidă la start, United a început meciul cu un gol înscris în minutul 2 de către Mata, dar Derby a întors scorul după pauză, când „diavolii” au rămas în 10 oameni (eliminare Romero). Fellaini a egalat în prelungiri, dar Phil Jones a ratat un penalty decisiv și United a trăit încă un moment rușinos pe plan intern.

Atmosfera din lotul lui Manchester nu este grozavă și, conform presei din Anglia, sunt jucătorii care s-au întors împotriva managerului Jose Mourinho! „Când fotbaliștii nu mai cred în antrenorul lor, e greu să îi mai vezi dând randament la potențial maxim”, a analizat situația Phil Thompson, fost mare jucător la Liverpool.

United e doar pe locul 7 (golaveraj 9-9), în timp ce West Ham este pe locul 17 (golaveraj 5-11). Remiza nu este o opțiune pentru oaspeți!

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM
* Golgheterul lui Manchester United este Lukaku (4 reușite) * Man. United a marcat cel puțin două goluri în fiecare din ultimele 3 deplasări din campionat * Un singur șut pe poartă a expediat West Ham la ultimul duel direct cu „diavolii”, pe teren propriu (0-0)

UNITED A CÂȘTIGAT 3 DIN ULTIMELE 4 DUELURI DIRECTE
Statistica ne arată că Manchester United a câștigat 3 din ultimele 4 meciuri directe, dar la ultima întâlnire la Londra scorul a fost egal, 0-0. De alfel, în ultimele 3 meciuri directe a marcat de fiecare dată o singură echipă!

Totuși, alb-roșii vin după 3 succese consecutive în deplasare (2-0 la Burnley, 2-1 la Watford, 3-0 la Young Boys) și vor domina disputa din weekend. Nu ne așteptăm însă la un recital ofensiv, deși „diavolii” sunt mari favoriți.

În ultimele 19 meciuri directe în toate competițiile, United a pierdut o singură dată cu West Ham. În acest moment, londonezii reprezintă cea mai agresivă echipa din Premier League, cu 20 de cartonașe încasate în primele 6 etape disputate.

Pronostic : x2 si peste 1,5 goluri – cotă 1,60